Noworoczne postanowienia młodych mam – po co ta cała pompa?

postanowienia mamPod koniec każdego roku miliony ludzi robi sobie postanowienia noworoczne. Wśród najpopularniejszych postanowień Polaków rok w rok, jak mantra, powtarzają się cele: zmienię pracę, dostanę awans/podwyżkę, rzucę palenie lub inne złe nawyki, zadbam o zdrowie, zacznę uprawiać sport, schudnę… Trzy ostatnie są bardzo popularne na listach młodych mam.

Wiadomo, że mając na głowie dziecko (często niejedno), dom i wiele innych spraw, własne pragnienia mniej lub bardziej świadomie spychamy na dalszy plan. W ferworze obowiązków gdzieś nam umyka część motywacji oraz samodyscypliny, by te cele osiągnąć.

fitness dla młodych mamNowy Rok to dobry moment, aby odkurzyć naszą listę celów do osiągnięcia i wpuścić do głowy pełnej troski o dziecko również trochę świeżej troski o siebie i swoje sprawy. Nieco większe skupienie młodej mamy na samej sobie nie świadczy o jej egoizmie, ale o zdrowym rozsądku. Czystym truizmem jest twierdzenie, że mama, która sama ze sobą czuje się dobrze, będzie jeszcze lepiej realizowała się w swojej roli macierzyńskiej. A jednak ta „oczywista oczywistość”, w konfrontacji z pieluszkami, zupkami, kupkami i pierwszymi ząbkami umyka nam często jak siwy dym.

Postanowienia młodych mam na Nowy Rok – mniej frustracji więcej satysfakcji!

Często też pojawia się pytanie: po co robić tyle szumu wokół postanowień noworocznych, skoro i tak większości z nich nie udaje się ludziom zrealizować? Czy w ogóle warto? Przecież jeśli nam się nie uda – będziemy wówczas czuły tylko frustrację i rozczarowanie.

Warto. Mimo wszystko warto. Mówi o tym zarówno wielu psychologów i psychoterapeutów, jak też znanych na świcie coach’ów, m.in. Les Brown, Zig Ziglar czy Tony Robbins, który doradzał nawet prezydentom Stanów Zjednoczonych!

Większość specjalistów jest zgodnych nie tylko co do tego, żeby cele sobie stawiać, ale również co do tego, aby je precyzować, spisywać, a nawet je sobie wizualizować! Spisanie postanowień pozwala je skonkretyzować, pomaga uporządkować sobie w głowie wszystkie istotne pragnienia i stworzyć hierarchię ich ważności. Wypisanie celów i rozpisanie ich na czynniki pierwsze pozwala sobie zdać sprawę, czy naprawdę tego chcemy. Czasem dopiero szersza notatka napisana na kartce naszym własnym charakterem pisma uświadamia nam, że wcale nie chcemy zmieniać pracy, przeprowadzać się, ani tym bardziej się rozwodzić!!! ;-).
postanowienia na nowy rok
Jeśli dokładnie wiesz, czego chcesz,  jest większa szansa, że to osiągniesz.

Dlatego nie bój się planować, mamo! Dotyczy to zarówno postanowień noworocznych, jak i wszystkich innych. Jeżeli naprawdę chcesz schudnąć, zacząć się dokształcać, odbyć ciekawą podróż, zapisać się na zumbę lub otworzyć własny biznes – zacznij coś robić w tym kierunku. A pierwszym krokiem jest zawsze precyzyjne opisanie twoich celów. I rób to z lekkim rozmachem. Jeśli nawet zaplanujesz sobie dziesięć rzeczy na Nowy Rok, a zrealizujesz tylko pięć – to i tak lepiej niż gdy zaplanujesz sobie dwie rzeczy, a zrealizujesz pół.

Udanego Nowego Roku życzą Mamy na Relaksie!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s